Sterilizacija je edina popolnoma zanesljiva metoda kontrole kotitev. Opravlja se kot kirurški poseg, pri katerem veterinar samičkam odstrani jajčnike, po potrebi tudi maternico. Žival med posegom ne čuti ničesar, saj se poseg opravi v splošni anesteziji. Operacija je rutinska in ne traja dolgo. Poseg pri mački traja približno 20 minut, pri psički pa od 30 – 60 minut. Pred operacijo mora biti žival tešča vsaj 12 ur in tudi po operaciji nekaj ur ne sme jesti, najbolje, da ji hrano daste šele naslednji dan. Po operaciji ji zagotovite miren in topel prostor, kjer bo lahko počivala. Vodo ji lahko ponudite šele, ko je popolnoma budna in ni več pod vplivom narkoze. O vseh podrobnostih povprašajte veterinarja in se držite njegovih navodil.
O sterilizaciji je dobro razmisliti, saj se psice in mačke gonijo večkrat na leto. Mačke se gonijo 3 – 4 krat letno, ciklus gonjenja pa traja 6 – 7 dni. Psice se gonijo dvakrat na leto, ciklus pa traja 21 dni. Kar se tiče mladičev imajo mačke lahko na leto tri legla in v vsakem leglu lahko tudi do devet mladičev. Enako je pri psičkah, ki imajo leglo dvakrat na leto, v leglu pa je prav tako, kot pri mačkah, lahko tudi do devet mladičkov. Če se ne odločite za sterilizacijo, se je potrebno, prostorsko, časovno in finančno, pripraviti na prihod mladičkov. V sklopu priprav se šteje tudi iskanje morebitnih posvojiteljev.
Kakšne so prednosti sterilizacije?
S sterilizacijo se:
- prepreči nezaželena brejost živali,
- prepreči se krvavitev, ki se pojavlja ob vsaki gonitvi,
- prepreči nezaželeno spolno obnašanje živali ob gonitvi,
- prepreči brezglavo tekanje čez cesto,
- prepreči se agresija in nadlegovanje mačkov,
- prepreči izčrpanost živali,
- prepreči bolezni, ki so posledica parjenja (aids, levkoza ipd.),
- v zgodnjem obdobju zmanjša verjetnost nastanka tumorjev na mlečnih žlezah in rodilih,
- v zgodnjem obdobju zmanjša verjetnost nastanka gnojnega vnetja maternice,
- zmanjša število zapuščenih in evtanaziranih živali.
Kakšne so morebitne slabosti posega?
- tveganje, ki je prisotno pri vseh vrstah operacij,
- lahko pride do zapletov – okužb in gnojenja, če ne pazite in ne upoštevate navodil veterinarja;
- žival lahko poveča svojo telesno težo in postane manj aktivna,
- lahko pride do tega, da po posegu pride do uhajanja urina, kar pa je obvladljivo z zdravili.
Kdaj lahko sterilizirate žival?
Sterilizacija se lahko opravi v različnih starostnih obdobjih. Zaradi starosti in razvoja bolezni se priporoča poseg čim prej, še v zgodnjem razvoju mladička!
Sterilizacijo živali lahko opravite:
- pred gonjenjem v starosti 4 -7 mesecev,
- med prvim in drugim gonjenjem,
- po vsakem končanem gonjenju – 2-3 mesece po gonitvi (v primeru, da se v zgodnjih letih živali niste odločili zato),
Če ima žival mladiče in želite opraviti poseg, ga opravite v času, ko ta preneha z dojenjem.
Kako sterilizacija vpliva na psihično stanje živali?
Znanstvena dognanja kažejo, da živali, kot so psi in mačke pri parjenju ne uživajo in pri parjenju ne zapadejo v čustvena stanja in orgazme. Parjenje za njih ni užitek, ampak nuja nagon, ki je gensko določen. V nekaterih primerih je paritev lahko neprijetna ali celo boleča. S sterilizacijo živali »odvzamemo« nagon po parjenju. Ker živali parjenja ne doživljajo kot človek, to ne bo vplivalo na njihovo psihično stanje, žival tako ne bo imela frustracij in za užitke v spolnosti ne bo prikrajšana.
Kakšne so cene?
Cene sterilizacije so zelo različne, za mačke se okvirno gibljejo približno od 42 do 90 €. Cene za sterilizacijo psice so nekoliko večje in se gibljejo vse tja do 250 €. Pred odločitvijo preglejte različne ponudnike veterinarskih storitev, lahko izkoristite tudi subvencijo, ki jo ponujajo nekateri ponudniki, z razlogom omejitve zapuščenih živali.